ԱՄՆ և Չինաստան` անջատման հավասարակշռումը
• Պեկինի մոտեցումը առևտրային պատերազմին կտրուկ փոխվել է. եթե Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ընթացքում Չինաստանը նախընտրում էր զսպվածություն և երկխոսություն, ապա այժմ այն արձագանքում է վճռական հակահարվածներով:
• Վաշինգտոնի «ռազմավարական անջատման» շարունակական ընդգծումը խաթարել է վստահությունը՝ ստիպելով Պեկինին ընդունել ավելի զգուշավոր և վարանող դիրքորոշում բանակցությունների նկատմամբ՝ նվազեցնելով էական երկխոսության հավանականությունը:
• Բազմաթիվ անորոշությունների պայմաններում Պեկինը, ամենայն հավանականությամբ, կընտրի համապարփակ ռազմավարություն՝ կարգավորելով ներքին տնտեսական պաշտպանիչ մեխանիզմները, ընդլայնելով Գլոբալ Հարավի հետ գործընկերությունները և ընտրողաբար համագործակցելով ԱՄՆ դաշնակիցների հետ՝ միաժամանակ նվազեցնելով Վաշինգտոնի հետ գործարքների առաջնահերթությունը:
«Առևտրային պատերազմի հետևանքները նոր են սկսում ի հայտ գալ, և դրանցից ոչ բոլորը կարող են վերացվել քմահաճ քաղաքական փոփոխություններով: Անտեղի լավատեսություն է ենթադրել, որ կառուցվածքային հետևանքներ չեն լինելու»:
Մինչդեռ մեղմման ծրագրերը կարող են արդյունավետ լինել 30 տոկոսանոց մաքսատուրքերի դեպքում՝ 100 տոկոսից բարձր դրույքաչափերը հնարավոր չէ մեղմել՝ նույնիսկ բարձր մարժաներ և ուժեղ գնագոյացման կարողություն ունեցող բիզնեսների դեպքում։ 145 տոկոսանոց բարձր պատժիչ մաքսատուրքեր կիրառելով՝ Վաշինգտոնը վտանգավոր խաղ է սկսում, որը կարող է հանգեցնել տնտեսական անջատման գաղափարի իրագործմանը։ Այդ անկայուն դրույքաչափերի նույնիսկ ժամանակավոր կիրառումը կարող է հանգեցնել լուրջ հետևանքների։
Ազդեցությունները կարելի է բաժանել երեք ուղղությունների՝
• Առաջինը՝ մատակարարման ցնցում, քանի որ անդրխաղաղօվկիանոսյան փոխադրումները դադարեցվում են, իսկ պատվերները՝ չեղարկվում. սակայն այս ազդեցությունն առավելապես զգացվում է Միացյալ Նահանգներում, քան Չինաստանում։ Թեև ակնկալվում է, որ դեպի ԱՄՆ կոնտեյներներ տեղափոխող նավերի թիվը կտրուկ կնվազի, այնուամենայնիվ, Չինաստանի նավահանգիստների թողունակությունն ապրիլի 9-ից սկած աճել է՝ ինչպես հաջորդական, այնպես էլ տարեկան կտրվածքով։ Վիետնամում, Թաիլանդում և Կամբոջայում փոխադրումների պահանջարկի հաղորդվող աճը, ինչպես նաև դեպի Եվրոպա երթևեկության ակտիվացումը պատահական չեն, ինչը վկայում է չինական արտահանողների կողմից մատակարարման ուղիները փոխելու մասին։
«Աշխարհի 100 ամենադժվար փոխարինելի ապրանքների շարքում Չինաստանը միջինը գրավում է համաշխարհային արտահանման ընդհանուր ծավալի 57 տոկոսը»:
• Երկրորդը՝ պահանջարկի ցնցում, քանի որ պատժիչ մաքսատուրքերը սկսում են բացասաբար ազդել ինչպես սպառողների, այնպես էլ ընկերությունների շահույթների վրա թե՛ ԱՄՆ-ում, թե՛ Չինաստանում։ Մաքսատուրքերի ծախսերը կկրեն թե՛ չինական արտահանողները, թե՛ ԱՄՆ ներմուծողները (օրինակ՝ «Walmart», «Home Depot» և «Target» ընկերությունները) և թե՛ ԱՄՆ սպառողները։ Չինաստանից ԱՄՆ ներմուծումների մոտ մեկ քառորդից մինչև մեկ երրորդը դժվար է փոխարինել։ Սա պայմանավորված է չինական մատակարարումներից ԱՄՆ տնտեսության լուրջ կախվածության, որոշ արտադրատեսակների տեխնոլոգիական բարդության, ինչպես նաև Չինաստանի՝ այդ արտադրատեսակների միակ կամ սակավաթիվ արտադրողներից մեկը լինելու հանգամանքով։ Ամենադժվար փոխարինելի 100 արտադրատեսակների շարքում Չինաստանն ապահովում է համաշխարհային ընդհանուր արտահանման ծավալի միջինը 57 տոկոսը (տե՛ս ստորև բերված աղյուսակը).
• Վերջապես՝ կառուցվածքային ցնցում, քանի որ ընկերություններն իրենց մատակարարման շղթաները վերափոխում են աճող պրոտեկցիոնիզմին հարմարվելու համար՝ արդյունավետությունը փոխարինելով քաղաքականության անվտանգությամբ։ Քանի որ Չինաստանից ներմուծող ԱՄՆ մանրածախ վաճառողները զգալի վնաս են կրել մատակարարման պակասից, այս ռիսկերն այլևս տնտեսապես արդարացված չեն։
Փոխադարձ լարվածության թուլացումը տեղի ունեցավ արագ, ինչի շնորհիվ մաքսատուրքերը նվազեցին խիստ պատժիչ 145 տոկոսից մինչև 30 տոկոս։ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման շրջանում սահմանված նախնական մաքսատուրքերի հետ միասին Չինաստանից ներմուծումների նկատմամբ ԱՄՆ-ի արդյունավետ մաքսատուրքերը ներկայումս կազմում են մոտ 40 տոկոս, ինչը զգալիորեն ավելի բարձր է, քան Թրամփի առաջին պաշտոնավարման շրջանում և շարունակում է մնալ խոչընդոտող մակարդակի վրա։ Չինական արտահանողները, որոնք գործում են համեմատաբար ցածր միջին շահութաբերության մարժայով, գործնականում չունեն արդյունավետ միջոցներ՝ սեփական ուժերով այդ ազդեցությունները մեղմելու համար։
Մեղմում՝ բազմաթիվ չնախատեսված իրավիճակների պայմաններում. փոփոխվող մաքսատուրքերի լանդշաֆտի ֆոնին ֆիսկալ քաղաքականության թուլացումը վերսկսելու նշաձողն ավելի ցածր է, քան մյուս միջոցների դեպքում։ Տոկոսադրույքների կրճատումներն անհրաժեշտություն էին դեռևս մինչև Թրամփի պաշտոնավարումը՝ ներքին պահանջարկի փխրուն վերականգնմանը նպաստելու համար։ ԱՄՆ սահմանափակող առևտրային քաղաքականությունները Չինաստանի տնտեսության համար հանդես են գալու որպես պահանջարկի դեզինֆլյացիոն ցնցում՝ էլ ավելի խորացնելով արդեն իսկ առկա դեֆլյացիոն խնդիրը։
Մայիսի 7-ին Չինաստանի Ժողովրդական բանկը նվազեցրեց պահուստների նվազագույն չափը 50 բազիսային կետով, իսկ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 10 բազիսային կետով։ Մենք ակնկալում ենք նվազեցում ևս երկու 10 բազիսային կետով՝ համապատասխանաբար հուլիս և սեպտեմբեր ամիսներին։
Այնուամենայնիվ, ֆիսկալ քաղաքականության հարցում Չինաստանի քաղաքակություն մշակողները կարող են մինչև վճռական գործողությունների ձեռնարկումը նախընտրել սպասել և գնահատել առևտրային պատերազմի վնասների իրական ծավալները։ Ընդամենը երկու ամիս է անցել, երբ Ազգային ժողովրդական կոնգրեսը ներկայացրեց ֆիսկալ խթանման փաթեթը (ՀՆԱ-ի մոտավորապես 2 տոկոսը)։
Երրորդ եռամսյակը լավ հնարավորություն կլինի լրացուցիչ բյուջեի անհրաժեշտությունը գնահատելու համար, քանի որ մայիս և հունիս ամիսների տվյալները հասանելի կլինեն՝ ազդեցություններն առավել լավ վերլուծելու համար։
Երկարաժամկետ խաղ խաղալով՝ Չինաստանն այս պայքարում չունի ժամանակային սահմանափակումներ՝ ի տարբերություն Թրամփի, ով կանգնած է միջանկյալ ընտրությունների շեմին՝ հնարավորություն տալով Պեկինին որդեգրել ռազմավարական մոտեցում։
Չինաստանի տնտեսական պատերազմի զինանոցը բաղկացած է երեք գործիքներից․
1. Հարձակողական միջոցներ. սրանց նպատակն է հակահարված տալ և վնաս պատճառել հակառակորդին, օրինակ՝ սահմանափակելով հասանելիությունը Չինաստանի կրիտիկական նշանակություն ունեցող այնպիսի մատակարարումներին, ինչպիսիք են հազվագյուտ հողերը (օր.՝ սեփական արտահանման վերահսկողության միջոցով), ինչպես նաև սահմանափակելով Չինաստանի շուկայի հասանելիությունը (պատասխան պատժիչ մաքսատուրքերով, կարգավորող քննություններով և պետական գնումների կանոններով)։ ԱՄՆ գանձապետական արժեթղթերի վաճառքը՝ որպես շուկային ուղղված հարձակողական քայլ, արդյունավետ չէ։ Նույնիսկ եթե Չինաստանի արտարժույթի ամբողջ պահուստները (3.2 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար) ներդրվեին ԱՄՆ գանձապետական արժեթղթերում, օրական ավելի քան 900 միլիարդ դոլարի շրջանառություն ունեցող գանձապետական շուկայի ծավալը կնշանակեր, որ Չինաստանի արագ լիկվիդացիան կկլանվեր ընդամենը 3-4 օրվա ընթացքում՝ սահմանափակելով շուկայի վրա ցանկացած տևական ազդեցություն։ Եվ ավելին, ԱՄՆ Դաշնային պահուստն ունի լիկվիդայնության բազմաթիվ գործիքներ՝ Չինաստանի վաճառքի ճնշումները մեղմելու համար.
2. Պաշտպանական միջոցներ․ սրանք ուղղված են մեղմելու հնարավոր հարձակումների բացասական հետևանքները, հատկապես ֆինանսական շուկայում, որտեղ ԱՄՆ-ն ունի ակնհայտ առավելություն՝ դոլարի վրա հիմնված գլոբալ ֆինանսական համակարգ Չինաստանի մուտքն արգելափակելու հարցում։ Արտարժույթի պահուստների կրճատումները, անդրսահմանային վճարային սխեմաները, յուանով վճարահաշվարկային ենթակառուցվածքները և կենտրոնական բանկերի սվոփ վարկային գծերը կզարգանան էլ ավելի խոր ու արագ․
3. Վերականգնողական միջոցներ․ սրանք ներառում են այնպիսի զիջումներ ու դրական քայլեր, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների վերսկսումը, բազմակողմ համաձայնագրերի, ինչպես օրինակ՝ Անդրխաղաղօվկիանոսյան գործընկերության համապարփակ և առաջադեմ համաձայնագրի միջոցով ԱՄՆ դաշնակիցների հետ առևտրային կապերի խորացումը, ինչպես նաև Գլոբալ Հարավի երկրների հետ գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդումը։ Այս իրավիճակում ավանդական մարտավարական գործիքները, որոնք կարող են վնաս հասցնել այնպիսի ռազմավարական նպատակների, ինչպիսիք են արտահանման սուբսիդիաներն ու արժույթի արժեզրկումը, հավանաբար ժամանակավորապես մի կողմ կդրվեն։
Չինաստանի բաժնետոմսերի շուկայի վերաբերյալ հիմնական եզրահանգումները․
Մենք երկարաժամկետ հեռանկարում դրական դիրքորոշում ունենք Չինաստանի նկատմամբ՝ հատկապես հաշվի առնելով վերջին շրջանում զգալի անցումն աջակցող ֆիսկալ քաղաքականություններին։ Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով մաքսատուրքերի շուրջ ծայրահեղ անորոշությունը՝ մենք կարճաժամկետ հեռանկարում ավելի զգուշավոր ենք և կարծում ենք, որ ժամանակն է անցում կատարել ավելի ներքին և պաշտպանական ոլորտներին, որոնք ավելի քիչ են տուժում մաքսատուրքերից։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ մենք արտասահմանյան շուկայի (Չինաստանի «Ը» դասի բաժնետոմսերի) փոխարեն նախապատվություն ենք տալիս ներքին շուկային (Չինաստանի «Ա» դասի բաժնետոմսեր), ինչպես նաև արտահանմանը միտված ներդրումների փոխարեն ներքին պահանջարկին ու շահաբաժնային եկամտաբերությանը՝ հաշվի առնելով ներքին շուկայում աշխարհաքաղաքական առումով առավել դիմացկուն ռիսկի գծով ապահովագրավճարները, ինչպես նաև կառավարության կողմից ներքին պահանջարկի խթանման վրա կենտրոնացումը։
Չինաստանում տեխնոլոգիական ոլորտում մենք դիտարկում ենք եկամուտների դրական դինամիկա, մասնավորապես՝ ԱԲ-ով աշխատող հավելվածների և սպառողական տեխնոլոգիաների աճի ֆոնին։ Այնուամենայնիվ, մենք շարունակում ենք զգուշավորություն ցուցաբերել Չինաստանում գերարտադրողականության աճի և գլոբալ շուկաներում առկա արտադրատեսակների հնարավոր գնագցման կամ դուրսբերման ռիսկերի առնչությամբ, ինչը կարող է մարտահրավերներ առաջացնել ինչպես ներքին, այնպես էլ միջազգային դերակատարների համար։
ՆԻԿՈԼԱՍ ՄՔՔՈՆՈՒԵՅ, ԱՍԻԱՅԻ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ԵՒ ՃԱՊՈՆԻԱՅԻ ԲԱԺՆԵՏՈՄՍԵՐԻ ԳԾՈՎ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՄԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ
ԱՄՆ և Չինաստան՝ վատթարացող հարաբերությունների համակարգում
Աննա Ռոզենբերգ
Ամունդի ներդրումային ինստիտուտի աշխարհաքաղաքական ստորաբաժանման հարցերով ղեկավար
• ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերությունները կշարունակեն վատթարանալ, իսկ 2027 թվականը համարվում է առանցքային տարի, երբ ԱՄՆ անվտանգության ծառայությունները կանխատեսում են, որ Չինաստանը կարող է լինել ռազմական առճակատման պատրաստ վիճակում։
• ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը քիչ շահագրգռվածություն ունեն թույլ տալու, որ իրենց հարաբերությունները դուրս գան վերահսկողությունից. փոխարենը ձգտում են «ամուսնալուծության», որը միևնույն ժամանակ թույլ է տալիս երկու կողմերին պահպանել տնտեսական կայունությունը։ Մաքսատուրքերի վերջին նվազեցումները դրա ապացույցն են։
Թեև ներկայումս ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային լարվածությունը թուլացել է, այնուամենայնիվ, կարևոր է հասկանալ այս երկու երկրների միջև առկա խորքային հարաբերությունների դինամիկան։ Հաջորդ մի քանի տարիների ընթացքում ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերությունները կշարունակեն վատթարանալ, իսկ 2027 թվականը համարվում է առանցքային տարի։ Սա այն տարին է, երբ ԱՄՆ անվտանգության ծառայությունները կանխատեսում են, որ Չինաստանը կարող է լինել ռազմական առճակատման պատրաստ վիճակում։ Անկախ այն հանգամանքից՝ այս կանխատեսումը ճիշտ է, թե ոչ, այս մտավախություններն են ընկած Չինաստանի առնչությամբ ԱՄՆ-ի քաղաքականության, ինչպես նաև երկրի վերարդյունաբերականացման ջանքերի հիմքում։ Պատերազմ վարելու և հաղթելու համար պետությունը պետք է ունենա ամուր արդյունաբերական բազա՝ ռազմական տեխնիկա արտադրելու ու վերանորոգելու համար։ Թրամփի կողմից պողպատի, ալյումինի և Չինաստանի նկատմամբ կիրառվող մաքսատուրքերը պետք է դիտարկվեն այս համատեքստում․ դրանց նպատակն է թուլացնել նաև Չինաստանի արդյունաբերական ներուժը:
Ասվածի համատեքստում՝ 2025 թվականին ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը քիչ շահագրգռվածություն ունեն թույլ տալու, որ իրենց հարաբերությունները դուրս գան վերահսկողությունից. փոխարենը ձգտում են «ամուսնալուծության», որը միևնույն ժամանակ թույլ է տալիս երկու կողմերին պահպանել տնտեսական կայունությունը։ Ներկայումս մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես են երկու երկրներն էլ նահանջում մաքսատուրքերի հարցում։ Ստորև ներկայացված սցենարները ցույց են տալիս, թե ինչպես են փոխվել այս հարաբերությունները՝ «սրացման սցենարից» անցում կատարելով դեպի մեր հիմնական կանխատեսմանը՝ «լարված փոխըմբռնման սցենարին», որի դեպքում մենք ակնկալում էինք ԱՄՆ-Չինաստան մաքսատուրքերի զգալի նվազում՝ նախորդ 145 տոկոս մակարդակից։ Թեև հնարավոր են հետագա բանակցություններ, այնուամենայնիվ, մենք չենք ակնկալում «մեծ գործարք» մոտ ապագայում։ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ընթացքում ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային բանակցությունները դժվար էին ընթանում և տևեցին տարիներ։
«2025 թվականին ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը քիչ շահագրգռվածություն ունեն թույլ տալու, որ իրենց հարաբերությունները դուրս գան վերահսկողությունից. փոխարենը ձգտում են «ամուսնալուծության», որը միևնույն ժամանակ թույլ է տալիս երկու կողմերին պահպանել տնտեսական կայունությունը»։
Սույն փաստաթուղթը նախատեսված է միայն տեղեկատվական նպատակների համար: Սույն փաստաթուղթը չի  հանդիսանում վաճառքի առաջարկ, գնման առաջարկի հրավեր կամ որևէ արժեթղթի կամ որևէ այլ պրոդուկտի կամ ծառայության առաջարկություն։ Ցանկացած արժեթուղթ, պրոդուկտ կամ ծառայություն, որին հղում է կատարվում, կարող են գրանցված չլինել Ձեր պետությունում համապատասխան մարմնի կողմից վաճառքի համար և կարող են չկարգավորվել կամ չվերահսկվել Ձեր պետությունում որևէ պետական կամ համանման մարմնի կողմից։ Այս փաստաթղթում պարունակվող տեղեկատվությունը չպետք է փոփոխվի կամ ներկայացվի այնպես, որ առաջացնի թյուրընկալումներ կամ սխալ հավաստիացումներ։ Փաստաթղթի բովանդակության ցանկացած օգտագործում, վերարտադրում կամ տարածում առանց ամբողջական և պատշաճ հղման սկզբնաղբյուրին արգելվում է։ Սույն փաստաթղթում պարունակվող ցանկացած տեղեկություն չի կարող օգտագործվել որպես որևէ ֆինանսական գործիքի կամ պրոդուկտի կամ ինդեքսի հիմք կամ դրա բաղադրիչ։ Ավելին, ոչինչ սույն փաստաթղթում նախատեսված չէ հարկային, իրավական կամ ներդրումային խորհրդատվություն տրամադրելու համար։ Եթե այլ բան նշված չէ, ապա սույն փաստաթղթում պարունակվող բոլոր տեղեկություններն ստացվել են «Ամունդի Ասեթ Մենեջմենթ ԷսԱԷս» ընկերությունից և ներկայաված են 2025 թվականի մայիսի 9-ի դրությամբ։ Դիվերսիֆիկացիան չի երաշխավորում շահույթ կամ չի պաշտպանում կորուստից։ Սույն փաստաթուղթը տրամադրվել է «այնպես, ինչպես կա» հիմքով, և սույն տեղեկություններն օգտագործողն ստանձնում է սույն տեղեկությունների ցանկացած օգտագործման բոլոր ռիսկերը։ Պատմական տվյալները և վերլուծությունը չպետք է ընկալվեն որպես որևէ հետագա կատարողականի վերլուծության, կանխատեսման կամ կանխագուշակման մասին նշում կամ երաշխիք։ Շուկայի և շուկայի միտումների վերաբերյալ արտահայտված տեսակետները հեղինակի տեսակետներն են և պարտադիր չէ, որ լինեն «Ամունդի Ասեթ Մենեջմենթ ԷսԱԷս» ընկերության կամ Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ ՓԲԸ-ի տեսակետներ ու ցանկացած պահի ենթակա են փոփոխության՝ շուկայի և այլ պայմանների հիման վրա, և չեն կարող լինել հավաստիացումներ առ այն, որ երկրները, շուկաները կամ ոլորտները կհամապատասխանեն ակնկալիքներին։ Սույն տեսակետները պետք չէ հիմք ընդունել որպես ներդրումային խորհրդատվություն, արժեթղթի առաջարկություն կամ «Ամունդի» ընկերության կամ Ամունդի-Ակբայի որևէ պրոդուկտի առքուվաճառքի մասին նշում։ Ներդրումը ներառում է ռիսկեր, այդ թվում՝ շուկայական, քաղաքական, իրացվելիության և արժույթի հետ կապված ռիսկեր։ Ավելին, «Ամունդին» կամ Ամունդի-Ակբան որևէ դեպքում չեն կրում որևէ պատասխանատվություն դրա հետևանքով առաջացած որևէ ուղղակի, անուղղակի, հատուկ, պատահական, պատժիչ, հետևանքային (այդ թվում, առանց սահմանափակման, բաց թողնված օգուտի) կամ որևէ այլ վնասի համար։

US and China: balancing the decoupling
• Beijing’s approach to the trade war has shifted dramatically; where it once favoured restraint and dialogue in Trump’s first term, it now responds with decisive retaliation.
• Washington’s drumbeat of ‘strategic decoupling’ has strained trust, leading Beijing to adopt a more guarded and hesitant stance toward engagement, lowering the odds of meaningful negotiation.
• Facing multiple contingencies, Beijing will likely lean towards an all-weather strategy: calibrating domestic economic buffers, expanding Global South partnerships, and selectively engaging with U.S. allies—while deprioritizing deals with Washington.
"Impacts of the trade war are just about to unfold, and some are not erasable by whimsical policy changes. It is complacent to assume there will be no structural consequence".
While mitigation plans may work for 30% tariffs, rates exceeding 100% are impossible to mitigate—even for businesses with high margins and strong pricing power. By imposing a high punitive tariff rate of 145%, Washington is dangerously flirting with the idea of economic decoupling. Even temporary adherence to this unsustainable rate has significant consequences.
The impacts are three-fold:
• First, a supply shock as transpacific shipments halt and orders are cancelled; this, however, is borne more by the US than by China. While the number of vessels carrying containers to the US is expected to decline sharply, China’s port throughput has increased in both sequential and annual terms since 9 April. Reported increases in shipping demand in Vietnam, Thailand, and Cambodia, and rising traffic to Europe are not coincidences, indicating rerouting by Chinese exporters.
The volume of cargo from China to the US is down 40% from this year’s peak
"Among the top 100 products that are hardest to substitute, China on average accounts for 57% of the world's total exports".
• Second, a demand shock, as punitive tariffs start to take a toll on consumers and corporate profits, in both the US and China. The costs of tariffs will be borne by Chinese exporters, US importers (such as Walmart, Home Depot, and Target), and US consumers. Approximately a quarter to a third of US imports from China are difficult to substitute. This is due to the heavy reliance on Chinese supplies in the US, the complexity of certain products, and China’s position as the sole or one of the few producers. Among the top 100 products that are hardest to substitute, China accounts for an average of 57% of the world's total exports (see table below).
• Finally, a structural shock, as companies adjust supply chains to accommodate increased protectionism, exchanging efficiency for policy security. Since US retailers sourcing from China have experienced considerable damage from supply shortages, these risks are no longer economically justifiable.
Mutual de-escalation happened quickly, allowing tariffs to fall from the highly-punitive 145% to 30%. Together with the initial tariffs under Trump’s first term, the effective US tariffs on Chinese imports are close to 40% - which are much higher vs Trum 1.0 and still prohibitive. Chinese exporters, on average operating with relatively low margins, have no effective way to mitigate the impacts on their own.
Mitigating amid multiple contingencies: amid the evolving tariff landscape, the bar for resuming monetary policy easing is lower compared to other measures. Rate cuts were already needed before Trump took office, to assist the fragile recovery in domestic demand. Restrictive US trade policies will act as a disinflationary demand shock to China’s economy, further worsening the existing deflation issue.
Can US easily substitute made-in-China products?
On 7 May, the PBoC cut the RRR by 50bp and the policy rate by 10bp. We expect two more cuts of 10bp each in July and September, respectively.
For fiscal policy, however, Chinese policymakers might prefer to wait and assess how damaging the trade war is before taking decisive action. It has only been two months since the fiscal stimulus package (approximately 2% of GDP) was introduced by the National People’s Congress.
Q3 will provide a good opportunity to evaluate the need for a supplementary budget, with May and June data available for a better assessment of the impacts.
Playing the long game, China has no time constraints in this fight, unlike Trump with the upcoming mid-term elections, allowing Beijing to adopt a strategic approach. China’s economic warfare arsenal comprises three arrays of tools:
1․ Offensive measures: these aim to retaliate and inflict pain on the rival, such as restricting access to critical Chinese supplies like rare earths (i.e., through its own export control), and gatekeeping access to China’s market (punitive retaliatory tariffs, regulatory investigations, and government procurement rules). Selling US Treasury holdings would be ineffective as an offensive market measure. Even if all of China’s FX reserves ($3.2 trillion) were invested in US Treasuries, the sheer size of the Treasury market— with daily trading volume exceeding $900bn—means China’s rapid liquidation would be absorbed within 3-4 days, limiting any lasting market impact. Not to mention that the Fed has multiple liquidity tools to mitigate Chinese selling pressures.
2․ Defensive measures: these are designed to mitigate the negative effects of potential attacks, particularly in the financial market, where the US holds a clear advantage in blocking China's access to the dollar-dominated global financial system. FX reserve divestments, cross-border payment arrangements, RMB settlement infrastructure, and central bank swap lines will progress further and faster.
3․ Remedial measures: these involve concessions and positive moves, such as re-engaging in negotiations with the US, deepening trade ties with US allies through multilateral agreements like the CPTPP and strengthening partnerships with the Global South. In this context, traditional tactical tools that could hurt strategic goals— export subsidies and currency devaluation—will likely be set aside.
Key take-aways on China’s equity market from the desk
We maintain a long-term positive view on China, considering the recent significant shift to supportive fiscal policies. However, given the extreme uncertainty on the tariff side, we are more cautious in the short term, and we think it's time to pivot towards more domestic and defensive areas that are less impacted by tariffs.
As such, we favour the onshore market (China A-shares) over offshore market (China H-shares) and domestic demand and dividend yield over export-oriented exposure, given the more geopolitically resilient risk premia in the onshore market and the government's focus on stimulating domestic demand.
In China, we are seeing positive momentum in earnings within the tech sector, particularly with the rise of AI applications and consumer technology. Nonetheless, we remain cautious about the risks of increasing overcapacity in China and the potential dumping or displacement of existing products in global markets, which would pose challenges for both domestic and international players.
NICHOLAS MCCONWAY, HEAD OF ASIA EX-JAPAN EQUITY, AMUNDI
US and China: managing a deteriorating relationship
Anna ROSENBERG
Head of Geopolitics, Amundi Investment Institute
• The relationship between the US and China will likely continue to deteriorate, as the US security establishment considers 2027 as the key date for China to be able to take on the US.
• However, the US and China have little interest in allowing their relationship to completely spiral, preferring instead to achieve an economic divorce that allows both countries to survive. Recent tariff reductions reflect these dynamic.
Although trade tensions between the US and China have now eased, it is important to understand the broader dynamic between the two countries. Over the next few years, the US-China relationship will continue to deteriorate, with 2027 seen as a key date on the horizon. This is the year the US security establishment believes China could be in a position to militarily challenge the US. Whether or not this is accurate, these fears are driving US policy towards China as well as  US efforts to re-industrialise. To wage and win wars, a country must have a solid industrial base to build and repair military equipment. Trump’s steel, aluminium and China tariffs must be seen from this perspective; they also aim at weakening China’s industrial capacity.
That being said, in 2025, the US and China have little interest in allowing their relationship to spiral out of control: it is about achieving a divorce that still allows both parties to remain economically afloat. We are now seeing both sides walk back on tariffs. The scenarios outlined below show how the relationship has evolved from the ‘escalation scenario’  to our basecase, the ‘tense understanding scenario’, in which we expected US-China tariffs to fall significantly from the previous 145% level.  While further talks are possible, we do not expect a ‘grand bargain’ anytime soon. During Trump’s first term, US-China trade negotiations proved difficult and took years to complete.
"In 2025, the US and China have little interest in allowing their relationship to spiral out of control: it is more about achieving a divorce that still allows both parties to remain economically afloat".
US-China economic scenarios
Scenarios
This document is solely for informational purposes. This document does not constitute an offer to sell, a solicitation of an offer to buy, or a recommendation of any security or any other product or service. Any securities, products, or services referenced may not be registered for sale with the relevant authority in your jurisdiction and may not be regulated or supervised by any governmental or similar authority in your jurisdiction. The information contained in this document must not be altered or presented in a way that could give rise to misunderstanding or misrepresentation. Any use, reproduction, or distribution of the document’s content without full and proper reference to the original source is prohibited. Any information contained in this document may not be used as a basis for or a component of any financial instruments or products or indices. Furthermore, nothing in this document is intended to provide tax, legal, or investment advice. Unless otherwise stated, all information contained in this document is from Amundi Asset Management S.A.S. and is as of 9 May 2025. Diversification does not guarantee a profit or protect against a loss. This document is provided on an “as is” basis and the user of this information assumes the entire risk of any use made of this information. Historical data and analysis should not be taken as an indication or guarantee of any future performance analysis, forecast or prediction. The views expressed regarding market and economic trends are those of the author and not necessarily Amundi Asset Management S.A.S. or Amundi-Acba Asset Management CJSC and are subject to change at any time based on market and other conditions, and there can be no assurance that countries, markets or sectors will perform as expected. These views should not be relied upon as investment advice, a security recommendation, or as an indication of trading for any Amundi or Amundi-Acba product. Investment involves risks, including market, political, liquidity and currency risks. Furthermore, in no event shall Amundi or Amundi-Acba have any liability for any direct, indirect, special, incidental, punitive, consequential (including, without limitation, lost profits) or any other damages due to its use.