Գլխավոր icon Համաշխարհային հեռանկարներ
Նոր ուժերը վերափոխում են համաշխարհային տնտեսությունը: Մինչդեռ նախորդ հինգ տարվա խոր ցնցումներն իրենց ազդեցությունն ունեցան համակարգի վրա, այդուհանդերձ՝ աշխարհաքաղաքականության և ազգային քաղաքականության հարցում կատարված ընտրությունների հետևանքով աշխարհն ավելի մասնատված է դառնում:
Դրամավարկային քաղաքականության մշակողները հաջողությամբ են զսպել բարձր գնաճը՝ միաժամանակ չխաթարելով աճի տեմպերը: Այսպիսով, համաշխարհային տնտեսության հեռանկարը բարենպաստ է, և ակնկալվում է, որ գլոբալ գնային ճնշումները թուլանալու միտում կունենան՝ թույլ տալով խոշոր կենտրոնական բանկերին շարունակել տոկոսադրույքների նվազեցումը: Այդուհանդերձ՝ գնաճի ռիսկը պահպանվում է, և Դաշնային պահուստային համակարգը, հնարավոր է, պետք է հարմարվի ԱՄՆ քաղաքականության հնարավոր փոփոխություններին:
Լավագույն ներդրումների հնարավորությունները կարելի է բացահայտել` ուսումնասիրելով այն ոլորտները, որոնք առավելագույնս կշահեն հաջորդ տարիներին հավանաբար գերակշռող ուղղություններից: Միևնույն ժամանակ տարականոնությունները, օրինակ՝ անորոշության բարձր մակարդակի դեպքում շուկայի ցածր տատանվողությունը կամ վերջին տասնամյակի ամենակոշտ դրամավարկային քաղաքականության պարագայում ԱՄՆ սպառողի դիմակայունությունն ավելի նկատելի են դառնում և հնարավոր է՝ երկար չտևեն: Այդ երևույթների հետադարձը կարող է հանգեցնել նրան, որ գնաճի հետ կապված պարտավորությունները և ոսկին ավելի շատ համբավ վայելեն: Աշխարհաքաղաքական լարվածությունը նույնպես կարող է հանգեցնել կայուն և անվտանգ ներդրումների նկատմամբ պահանջարկի աճին և ընդգծել առավել զանազանեցված առաջարկի անհրաժեշտությունը:
«Տարականոնությունների աշխարհում կան բազմաթիվ լուսավոր բծեր: Քաղաքական որոշումների և աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների արդյունքում ստեղծված հնարավորությունների բացահայտումը նույնքան կարևոր է լինելու, որքան դրանց հետևանքով առաջացած ռիսկերից պաշտպանումը:»
Ամունդի ներդրումային ինստիտուտի ղեկավար և Ռազմավարության գլխավոր մասնագետ
2025 թվականի ներդրումային ուղղությունները
Տարականոնությունների աշխարհում ակտիվների դինամիկ բաշխվածություն
Տարականոն շրջափուլը պահանջում է տնտեսական միջավայրի հաճախակի վերագնահատում և տեղաբաշխման դինամիկ ճշգրտումներ՝ շեշտը դնելով H1 խմբի ռիսկային ակտիվների վրա (բաժնետոմսեր և ներդրումային մակարդակի վարկեր):
Բացահայտեք բոլոր ուղղություններով եկամուտ ստանալու հնարավորությունները
Այն պարագայում, երբ եկամտաբերության ցուցանիշները մոտ են իրենց պատմական առավելագույն արժեքներին, իսկ կենտրոնական բանկերը մեղմացնում են պայմանները և անկում չի ակնկալվում՝ պետական պարտատոմսերը, վարկերը, բարձր ռիսկայնությամբ փոխառությունները և նորաստեղծ շուկաների պարտատոմսերը եկամուտ ստանալու հնարավորություններ են խոստանում:
Ընդլայնեք բաժնետոմսերի հետ կապված հնարավորությունները և ուսումնասիրեք ոլորտները
Եթե ԱՄՆ գերկապիտալացված ընկերությունների դեպքում պահպանվում է դրանց գերագնահատումը, ապա Եվրոպայում, գերկապիտալացված ընկերություններից դուրս ԱՄՆ շուկայում և Ճապոնիայում կարող ենք լուսավոր բծեր նկատել:
Ընդունեք Ասիայի հզորությունը և ԶՇ վերադարձը
Երկարաժամկետ կտրվածքով հաղթող են համարվում Հնդկաստանը և Ինդոնեզիան: Կարճաժամկետ կտրվածքով՝ Չինաստանը կարող է շահել լրացուցիչ խթաններից: Ակնկալվում է, որ զարգացող շուկաները կգերազանցեն զարգացած շուկաներին:
Ուսումնասիրեք փոխակերպվող երկարաժամկետ ուղղությունները
Աճի հնարավորությունների հավասարակշռումն արհեստական բանականության, մաքուր էներգիայի, արտադրության, գործառույթների վերապատվիրակման, ենթակառուցվածքի, առողջապահության և ծերացող բնակչության հետ:
Զանազանեցում տարբեր առանցքների ուղղությամբ
Գործածեք տատանվողության տարբերակիչները (հեջավորման ֆոնդերը և բացարձակ եկամտաբերության ռազմավարությունները), իրացվելիության տարբերակիչները (մասնավոր շուկաները) և մակրո/աշխարհաքաղաքական տարբերակիչները (ոսկին):
Աղբյուրը՝ Ամունդի ներդրումային ինստիտուտ, Բլումբերգ։ 1 ԱՄՆ գանձապետարանի կանխատեսումները տոկոսագումարների գծով վճարվող ընդհանուր ցուցանիշի վերաբերյալ: 2. Դաշնային դրամական հոսքեր, 2024 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ տվյալներ: Տնային տնտեսություններ և շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններ. զուտ ակտիվներ որպես անձնական տնօրինվող եկամտի տոկոս: 3. Տվյալները 2024 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ: 4. Shillerdata.com, Ռոբերտ Շիլլեր: Տե'ս Շիլլերի «Գնի և եկամտաբերության շրջափուլային հարաբերակցությանը» (Shiller CAPE): 5. Տատանվողության 2024 թվականի ցուցանիշի և 2013-2023 թվականների միջինացված ցուցանիշների միջինի տոկոսային փոփոխության վերլուծություն: Պարտատոմսերի տատանվողությունն արտահայտվում է MOVE ինդեքսի մակարդակներով (Գանձապետական գործիքների շուկայի տատանվողության ենթադրվող ցուցանիշ), իսկ բաժնետոմսերի տատանվողությունն արտահայտվում է VIX ինդեքսի միջոցով (S&P500-ի տատանվողության ենթադրյալ ցուցանիշ):
2025 թվականի հիմնական համոզմունքները
1. Համաշխարհային տնտեսության բարենպաստ վիճակ
2025 թվականին ակնկալվում է, որ համաշխարհային տնտեսության պայմանները կմեղմանան: ԱՄՆ տնտեսության զարգացման տեմպերը կդանդաղեն՝ ներքին պահանջարկի և աշխատանքային շուկայում պայմանների վատթարացման պատճառով: Գնաճի տեմպերի նվազումը հավանաբար պահպանվելու է, սակայն գնաճի հետ կապված ռիսկերը կարող են խորանալ, և Դաշնային պահուստային ֆոնդը հավանաբար պետք է հարմարվի ԱՄՆ կառավարության քաղաքանության հնարավոր փոփոխություններին: Եվրոպան տրամադրված է չափավոր վերականգնման`շեշտը դնելով ռազմավարական ներդրումների վրա: Նորաստեղծ շուկաները հավանաբար կշարունակեն օգտվել զարգացած շուկաների համեմատությամբ ավելի բարձր հավելաճ ունենալու փաստից, իսկ Ասիան կպահպանի աճի խթանման հարցում առաջնորդ լինելու իր կարգավիճակը:
2. Զարգացող Ասիան վստահաբար առաջ է ընթանում և ընդլայնում է տարածաշրջանային կապերը
Ասիայի նորաստեղծ ոլորտները տպավորիչ աճ են արձանագրում՝ իրենց ՏՏ մատակարարման շղթաների գերակայության և հարկաբյուջետային ու դրամավարկային աջակցության շնորհիվ: Արտաքին պահանջարկը և տարածաշրջանի սահմաններում առևտուրը կամրապնդեն նրանց դիմակայունությունը և կապակցվածությունը: Հնդկաստանն ու Ինդոնեզիան համարվում են երկարաժամկետ կտրվածքով շահառուներ, իսկ Չինաստանի դեպքում մենք ակնկալում ենք շարունակական վերափոխումներ ու քաղաքական աջակցություն՝ տնտեսությունը կայունացնելու և սակագների հավանական հետևանքները մեղմացնելու համար:
3. Աշխարհաքաղաքականությունը գնալով ավելի շատ է ձևավորում տնտեսական պատկերը
Աշխարհաքաղաքական լարվածության թեժացումը, տնտեսական հակասությունների ավելացումը և շարունակական հակամարտություններն ընկերություններից պահանջում են նոր գործընկերությունների ստեղծում և իրենց գործառնությունների վերաբաշխում՝ ռիսկերը մեղմացնելու նպատակով: Արժեշղթայի գլոբալ վերաձևավորումը հնարավորություններ կստեղծի ներդրումների ոլորտում նոր շահառուների բացահայտման գործում, ինչպես նաև կպահպանի կայուն ներդրումների ավանդական տեսակները, ինչպիսին է, օրինակ՝ ոսկին:
4. Եկամուտներն ավելանում են
Երկարաժամկետ միջին ցուցանիշների մակարդակին հասնող գնաճի տեմպերի նվազմանը զուգահեռ՝ կենտրոնական բանկերի զսպող քաղաքականությունը գնալով մեղմանալու է: Չեզոք դրամավարկային քաղաքականությանն աստիճանական վերադարձը, տնտեսական անկման ցածր հավանականության հետ մեկտեղ, կընդգծի պարտատոմսերի եկամտաբերության գործառույթը՝ պայմանով, որ դրանց գծով եկամտաբերությունը լինի ավելի բարձր, քան նախկինում: Գրավիչ հնարավորություններ կան ներդրումային մակարդակի վարկի և բարձր եկամտաբերությամբ կարճաժամկետ վարկի, ինչպես նաև բարձր ռիսկայնությամբ վարկերի, ՆՇ պարտատոմսերի և մասնավոր պարտքային գործիքների շուկայում:
5. Գերկապիտալացված ընկերություններից դուրս. ուշադրություն դարձնենք արժեքի, Եվրոպայի և ոլորտային հնարավորությունների վրա
Բաժնետոմսերի համար դրական գործոն կարող է լինել շահութաբերության դրական ֆոնը և մակրոտնտեսական իրացվելիության լավ մակարդակը: Այդուհանդերձ՝ բաժնետոմսերի գնահատման գործընթացը ձգձգված է, հատկապես՝ ԱՄՆ գերկապիտալացված ընկերություններում: Ներդրողները պետք է ուշադրություն դարձնեն Եվրոպայում գնագոյացման օջախներին, հավասարակշռված ինդեքսներին և ֆինանսական, կոմունալ, հաղորդակցման և սպառողական ոլորտներին: Ավելի ցածր արժեքով ակտիվներում և միջին չափի կապիտալացմամբ ընկերություններում ներդրումներ կատարելը կարող է լավ հեջավորման տարբերակ լինել՝ աճող և գերկապիտալացված ընկերությունների բաժնետոմսերի գների հավանական անկման դեպքում: Զարգացող շուկաները պետք է ավելի լավ արդյունքներ ունենան, քան զարգացած շուկաները:
6. Մասնավոր շուկաները բարգավաճում են՝ շեշտը դնելով ենթակառուցվաքների վրա
Մասնավոր շուկաները գրավիչ ներդրումային հնարավորություններ են առաջարկում՝ տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղեցմանը և տոկոսադրույքների հերթական կրճատումների ֆոնին՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով աճի ներուժով ենթակառուցվածքներին: Մասնավոր պարտքային գործիքներն ապահովում են եկամտի գրավիչ մակարդակ, իսկ վարկային պայմանագրերի շուրջ բանակցելու ժամանակ ընկերությունները շարունակում են օգտվել սակարկման լայն հնարավորություններից. ակնկալվում է, որ անշարժ գույքի հեռանկարները կբարելավվեն 2025 թվականին:
7. Ժամանակն է ընդունել ռիսկերը և բացահայտել զանազանեցման տարբեր ուղղությունները
Տնտեսական միջավայրը ռիսկային ակտիվների պարագայում հուսադրող պայմաններ է խոստանում, սակայն շուկաները թերագնահատում են մարտահրավերները: Մակրոտնտեսական հեռանկարները, գերագնահատված ակտիվները և աշխարհաքաղաքական լարվածության թեժացումը պահանջում են զանազանեցման ավելի նուրբ մեթոդների կիրառում տարբեր բնագավառներում: Մասնավորապես, ներդրողները պետք է հիշեն, որ աշխարհաքաղաքական լարվածությունը կարող է հանգեցնել գնաճի ավելի բարձր տեմպերի և օգտագործեն ռիսկի այնպիսի տարբերակիչներ, ինչպիսիք են գնաճով պայմանավորված պարտատոմսերը և ոսկին:
«Ռիսկային ակտիվների հնարավորություններից օգտվելը, գնաճի ռիսկերը հավասարակշռելու հետ մեկտեղ, լինելու է 2025 թվականի հիմնական ուղղությունը: Ներդրողները պետք է հասանելիություն ստանան ԱՄՆ գերկապիտալացված ընկերությունների բաժնետոմսերից բացի այլ մասնակցային արժեթղթերին, փնտրեն իրացվելի և ոչ իրացվելի ակտիվներից եկամուտ ստանալու հնարավորություններ և հեջավորեն ռիսկերն առավել մասնատված աշխարհում»:
Վինսենթ Մորտիե
Խմբի ԳՆՏ
Ակտիվների դասերի ակնարկ
Մենք նկատում ենք ֆիքսված եկամտի հեռանկարների փոփոխություն, որը շարունակվելու է 2025 թվականին՝ ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում կորերի նվազմանը զուգահեռ: Խոշոր երկրների կազմում ԱՄՆ պարտատոմսերն ամենաբարձր արդյունքներն են ապահովելու: Վարկերի առումով մենք շարունակում ենք նախընտրել ներդրումային մակարդակի գործիքները բարձր եկամտաբերությամբ կորպորատիվ գործիքների նկատմամբ: Բաժնետոմսերի առումով, գների կտրուկ աճը կարող է տարածվել նաև ԱՄՆ գերկապիտալացված ընկերությունների վրա: Եվրոպայում փոքր և միջին չափի կապիտալացմամբ ընկերությունները կարող են վերականգնվել 2025 թվականի երկրորդ կեսի ընթացքում: Ճապոնական շուկան նույնպես լավ կարգավիճակում է: Դոլարը կարող է աստիճանաբար արժեզրկվել՝ ԱՄՆ-ում աճի դանդաղեցմանը և Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից տոկոսադրույքների կրճատմանը զուգահեռ: Սա կօգնի նորաստեղծ շուկաներին, երբ բաժնետոմսերը բարելավված դիրքում են հայտնվում՝ ներքին պահանջարկի և աճի բարձր մակարդակի շնորհիվ: Բազմաթիվ բնագավառներում անորոշությունն անհրաժեշտություն է առաջացնում հաշվի առնել տատանվողության, իրացվելիության և մակրո/աշխարհաքաղաքական գործոնները:

2025 Investment Outlook. Bright spots in a world of anomalies
New forces are reconfiguring the global economy. While the big shocks of the past five years have largely worked their way through the system, geopolitics and national policy choices are creating a more fragmented world.
Monetary policymakers have so far done a good job of curbing high inflation without slamming the brakes on growth. The world economic outlook is therefore benign and global price pressures are expected to abate further, allowing major central banks to keep cutting interest rates. However, the risk of inflation remains, and the Federal Reserve may need to adapt to a potential shift in US policies.
The best investment opportunities will be found by drilling into sectors that are likely to benefit from the big themes that will dominate the coming years. Meanwhile, anomalies - such as low market volatility in a time of high uncertainty, or the resilience of the US consumer in the face of the sharpest tightening cycle in decades - are becoming more marked and may not last. A reversal of such phenomena could see inflation-linked debt and gold find more favour. Geopolitical tensions may also stoke demand for safe havens and highlight the need for greater diversification.
"In a world of anomalies, there are plenty of bright spots. Identifying the opportunities created by policy choices and geopolitical shifts will be as important as safeguarding against the risks they entail".
Investment Themes for 2025
Play dynamic asset allocation in a world of anomalies
An anomalous cycle calls for a frequent reassessment of the economic backdrop and dynamic allocation adjustments, with a focus on risk assets in H1 (equity and investment grade credit).
Uncover income opportunities across the board
With yields close to historic highs central banks easing and no recession in sight, government bonds, credit, leveraged loans and EM bonds present attractive income opportunities.
Broaden the opportunity set in equities and look at sectors
While excessive valuations persist in US mega caps, we see bright spots appearing in Europe, the US market beyond the mega caps and Japan.
Embrace the power of Asia and EM's comeback
India and Indonesia are long-term winners. In the short term, China may benefit from additional stimulus. EMs are expected to outperform DMs.
Explore transformative long-term themes
Balancing growth perspectives and valuations in artificial intelligence, clean energy, manufacturing re-insourcing, infrastructure, health care and an ageing population.
Diversify across different axes
Exploit volatility diversifiers (hedge funds and absolute return strategies), liquidity diversifiers (private markets) and macro/geopolitical diversifiers (gold).
Source: Amundi Investment Institute, Bloomberg. 1 US Treasuries data projection on gross interest payments. 2. Fed FOF, data as of 30 June 2024. Households and Nonprofit Organizations; Net Worth as a Percentage of Disposable Personal Income .3.  Datastream as of October 2024. 4. Shillerdata.com, Robert J. Shiller. Refer to the Shiller CAPE. 5. Analysis on percentage change in average volatility levels in 2024 vs the 2013-2023 average. Bond volatility refers in levels of MOVE index (implied volatility indicator on the Treasury market), equity volatility refers to the VIX Index (implied volatility indicator for the S&P500)
Key convictions for 2025
1. A benign global economic outlook unfolds
The global economy is expected to soften in 2025. The US economy will moderate due to cooling domestic demand and labour market conditions. Disinflation may persist, but inflation risks loom and the Fed may need to adapt to a potential shift in US government policy. Europe is positioned for a modest recovery, with strategic investments in focus. Emerging markets are likely to continue to command a growth premium over developed ones, and Asia remains a major driver of growth.
2. Emerging Asia posts robust growth, with growing regional ties
Emerging Asian economies are enjoying strong growth, driven by the dominance of their IT supply chain and supportive fiscal and monetary policies. External demand and trade within the region will enhance their resilience and connectivity. India and Indonesia are positioned as long-term beneficiaries, while we expect continuous re-routing and policy support to stabilise the Chinese economy and mitigate the possible negative impact from tariffs.
3. Geopolitics is increasingly shaping the economic backdrop
Escalating geopolitical tensions, increased economic frictions, and ongoing conflicts will require companies to form new partnerships and relocate their operations to mitigate risks. The global reordering will generate opportunities to identify new beneficiaries in the investment landscape, and support traditional safe-havens such as gold.
4. Income gains traction
As inflation decelerates to long-term averages, central bank policy will continue to become less restrictive. The gradual return to neutral monetary policies, combined with the low probability of recession, will emphasise bonds’ income-generating function given yields are higher than in the past. Opportunities are appealing in Investment Grade and short maturity High Yield credit, leveraged loans, EM bonds and private debt.
5. Beyond mega caps: looking at value, Europe and sectoral opportunities
A positive backdrop for earnings, coupled with good macro liquidity, is positive for equity. However, valuations are stretched, particularly in US mega caps. Investors should look at pockets of value in Europe, equal-weighted indices, and sectors such as financials, utilities, communication services, and consumer discretionary. Value investing and mid-caps are good hedges against possible declines in Growth and mega cap stocks. EMs should outperform DMs.
6․ Private markets are lighting up, with infrastructure in focus
Private markets present attractive investment opportunities amid decelerating economic growth and expectations of more interest rate cuts, with a particular emphasis on infrastructure due to its strong growth outlook. Private debt offers appealing income, with companies still benefiting from strong bargaining power when negotiating lending contracts, while the outlook for the real estate market is expected to improve in 2025.
7․ Time to be pro-risk and explore different axes of diversification
The economic backdrop offers bright spots in risky assets, but markets are underestimating the challenges. The macroeconomic outlook, high valuations and escalating geopolitical tensions warrant more nuanced diversification on multiple fronts. In particular, investors should be aware of the potential for geopolitical tensions to generate higher inflation and embrace risk diversifiers such as inflation-linked bonds and gold.
"Seizing opportunities in risk assets, while balancing inflation risks, will be key in 2025. Investors should broaden their exposure to equities beyond US mega-cap stocks, look for income across liquid and illiquid assets, and implement hedges in a more fragmented world".
We’re seeing a shift in fixed income’s prospects that will continue in 2025, as US and European curves shift lower. Across major countries, US bonds are expected to be the main performer. In credit, we maintain a preference for investment grade over high yield corporates. In equities, there is scope for the rally to broaden beyond US mega caps. In Europe, small- and mid-caps could make a comeback in H2 2025. The Japanese market is also good value. The dollar may weaken gradually as US growth slows and the Federal Reserve cuts interest rates. This would support emerging markets, where equities are benefitting from strong domestic demand and growth. Uncertainty on multiple fronts makes it necessary to consider volatility, liquidity, and macro / geopolitical diversifiers.